ShowcaseImage

Valgus meie ümber inspireerib, meelitab, võimaldab suhelda, määrab meeleolu ja emotsionaalse kvaliteedi...

Kvaliteetne valgustus on tootlikkuse ja võimekuse töövahend

Elektriala3.11Leetide (LED ingl light-emitting diode ‘valgusdiood’) imbumine meie igapäevaellu on tekitanud väga vastukäivaid arutelusid. Osa inimesi on nende tulised pooldajad ja teised vastased. Kummalgi poolel on omajagu õigust, paraku kiputakse laiatarbekauplustes müüdavaid hõõglambi või halogeenlambi asemele paigaldatavaid leetlampe ja nende kasutusvaldkondi liigselt üldistama ning püütakse nende abil lahendada ka ühiskondlike hoonete valgustust, millele on esitatud märksa suuremad nõudmised.

Käesoleva artikli mõte on selgitada kauplustes müüdavate kodutarbijale mõeldud leetlampide erinevust võrreldes projektikohaste leetlampide ja -valgustitega.

Üksiku leedi võimsus on 30–60 mW. Kokkuleppeliselt nimetatakse leete, mille võimsus algab 1 W ja töövool on 350 mA, võimsusleetideks. Põhiliselt valmistatakse neid töövoolule 350, 700 ja 1000 mA. Valgustustehnikas kasutatakse siiski mitte üksikuid leete, vaid leetmooduleid, mis töötavad enamasti alalispingel 24 V, kuid mõned  tootjad pakuvad ka muu pingega mooduleid. Leetmoodulite tööle rakendamiseks vajatakse liiteseadist (ingl  driver,  control gear), mida nimetatakse vahel ka toiteallikaks. Neil võib olla ka lisafunktsioone, näiteks valgustuse juhtimine, ühildatavus teiste valgustusjuhtimissüsteemidega jms. Leetmoodulite puhul kasutatakse kaht liiki liiteseadiseid – konstantse voolutugevusega või konstantse pingega liiteseadiseid. Millist liiteseadist kasutada, sõltub konkreetsest leetmoodulist, seetõttu on mõistlik valida nii liiteseadis kui leetmoodul ühelt ja samalt tootjalt, kes vajadusel abistab ka õige liiteseadise valikul. Ka leetmoodulite juhtimiseks kasutatakse kaht erinevat meetodit – voolutugevuse vähendamist või impulss-modulatsioonimeetodit. Leetide valgusvoo ja värvsuse muutmiseks kasutatakse erinevaid süsteeme– DMX, DALI, DSI, 1 – 10 V analoogjuhtimine. Seetõttu tuleb enne liiteseadise tellimist teha endale selgeks, kuidas leetvalgustust hakatakse kasutama ning millega see peab kokku sobima.

 

Lae siit alla terve artikkel PDF formaadis.

Kontakt

Tallinn, 12614, Harju maakond

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
+372 7112 173
+372 5119 708

Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ
Reg.kood 11731729

Külastajaid

Meil on lehel 15 külalist ja 0 liiget

TTIB-st

Nüüdisaegne valgustustehnika areneb pidevalt, luues uute valgustusalaste tehnoloogiate ja juhtimisviiside kasutamisega võimaluse energiasäästuks. Leedtehnoloogia kiire areng nõuab pidevat kursisolekut uute teadmiste rakendamise valdkonnas ning orienteerumist väga erineva kvaliteediga toodete hankimisel. Valguse ja valgustuse mõju tervisele ja töövõimeusele on seni alahinnatud. Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ tegevusalaks on valgustustehnika valdkond pakkudes turvatunnet oma valgustusalaste otsuste langetamisel.