Allalaetavad materjalid


... et valguse ja värvi koosmõjul luuakse vastav ruumimiljöö. Valguse ja ruumi värve peab oskama segada nii, et ruum täidaks talle pandud ülesannet. Valguse värvi ja ruumi värvi mõjul luuakse erinevaid meeleolusid. Vaata altpoolt pilti, kus erinevate seinavärvide ja sama valguse värvi kasutamisel tekib erinev meeleolu.

...liiga ühtlase heledusjaotusega ruumid muudavad keskkonna igavaks, tegevust mitte motiveerivaks, liiga kirjud aga teevad inimese närviliseks ja tasakaalutuks.

...efektlahendus ei sobi tööruumi, kus inimesed kestvalt viibivad ja efektid jäävad töötajate pidevasse vaatevälja.

...hoolikalt peab klaasseintega ruumide korral lahenduse läbi mõtlema, et ei tekiks pideva räiguse ohtu. Ka klaasseintel tekkivad peegeldused häirivad töötajaid.

...kehtiv "Töötervishoiu ja tööohutuse seadus" tunnistab valgustuse puudused füüsikalisteks ohuteguriteks. Sisevalgustuse standard EVS-EN 12464-1:2011 õpetab, mida tuleks jälgida, et valgustus ei muutuks füüsikaliseks ohuteguriks. Kellel standardiga tutvumiseks puudub võimalus, peaks koostööd tegema elektriprojekteerijaga, kes selles valdkonnas ka erudeeritud on.

...eramute sisekujundusprojektidesse iga poole meetri järel paigaldatud halogeenlampvalgustid on suured energiaraiskajad ega muuda ka kodu sugugi hubasemaks.

... Valgus mõjutab meid nii otseselt kui kaudselt. Sageli, soovides saada ruumi rohkem valgust, võib sellega kaasneda valguse nähtamatu negatiivse mõju kasv. Viimastel aastatel on leedvalgustus muutunud ka Eestis üha populaarsemaks, vähendades kulusid valgustusenergiale, mis on igati tervitatav. Paraku, nii mõnedki inimesed on märganud, et teatud tüüpi leedvalgustuse all olles hakkab pea tavapärasest sagedamini valutama, esineb keskendumisraskusi vms. Kodudes on üha sagedasem, et vanemad lähevad juba magama, kuid väikelastel ei tule kuidagi uni. Viimasel juhul võib süüdlaseks olla nii leedvalguse sinise spektriosa liiga suur intensiivsus ka kollasena näiva valguse puhul kui ka õhtune leedidel põhinevate nutiseadmete suur kasutamisaeg. Nimelt mõjutab unehormooni tootmist silmas olev ganglionrakk ipRGC, mis sinise spektriosa mõjul annab organismile käsu minna üle päevasele ärkvelolekule. Väikelapsed on valguse kvaliteedi osas väga tundlikud, sest nende närvisüsteem ja silmaläätsed ei ole veel välja kujunenud igasuguse valguse all olemiseks, mistõttu kuuluvad nad riskirühma. Vähene uneaeg mõjutab igaühe tervist negatiivselt. Peavalu, keskendumisraskuste ja kummalise käitumise probleemi põhjus võib seisneda nii magamatusest tingitud depressiioonis kui ka valgustuse varjatud külgedes nagu näiteks ebakvaliteetne spekter, vale valgustite valik või paigutus, aga ka valguse värelus.

Alates 2005. aastast hakkas Tööinspektsioon nõudma töökohtadel, et valgustuse värelus puuduks. Kahjuks on leedvalgustuse puhul värelus osade toodete puhul sagedaseks kaasnähuks, kui tootja ei ole sellele piisavalt tähelepanu pööranud. Ka osade tootjate leedlambid, mida ostetakse koju hõõglampide asemele, värelevad. Kui värelust saab töötava lambi või valgusti puhul läbi telefoni kaamera hõlpsalt tuvastada, siis väikese säbru korral ei ole tegemist tervisele kahjulikku mõju tekitava värelusega. Selleks on vaja spetsiaalseid mõõteriistu. Ka puuduvad hetkel selleks sobivad standardid. Pigem tuleks probleemide korral pöörduda vastava ala spetsialisti poole. Lastele saab õhtuseks nutiseadmete kasutamiseks reegleid kehtestada, kuid siis peavad ka täiskasvanud neile eeskujuks olema. Veel parem - nutiseadmete kasutust tuleks nendest veel rikkumata laste puhul kaugemasse tulevikku lükata. 

Valgusarvutusprogrammides kasutatavad räigusarvutused ei ole leedvalgustuse jaoks piisavad, sest hetkel veel puudub leedvalgustuse jaoks sobiv räigusarvutusvalem. Ka on tavapäraselt kasutatav UGR väärtus kontoritöötaja jaoks, kes vaatab horisontaaljoonest 20 alla poole, kuid mingi indikatsiooni see väärtus siiski annab. Ka on viimasel ajal toodud räigusarvutustesse välisvalgustuses kasutatav GR väärtus, mille vaatenurka saab muuta ka üles poole. Väärtuse tõlgendamiseks on aga vaja teadmisi.

Kvaliteetsetel leedvalgustitel on aga suured eelised traditsiooniliste valgustite ees, kui soovitakse kasutada näiteks adaptiivset valgusjuhtimist, mis simuleeriks päevavalguse värvi ja valgustaseme muutust ruumis, või muuta valguse värvi ja valgustaset ise vastavalt tegevusele ja vajadustele. Tüüpiline viga, mida tehakse leedvalgustuse arvutustel, on liiga kõrge hooldeteguri kasutamine siseruumides. See tähendab reaalselt tunduvalt lühemat kasutusaega, kui lubab seda tootja, kuna iga valgusallika korral valgusvoog aja jooksul väheneb. Seega, tagamaks valitud leedvalgustitele pika eluea ja saavutada väiksem energiakulu, tuleks eelistada juhitavaid leedvalgusteid. Kuid ka leedvalgustuse juhtimislahenduste valikul on teadmised olulised. Täna on teadlased kindlalt veendunud, et meie produktiivsus ja tervis sõltuvad otseselt päeva jooksul saadud valguse värvsustemperatuurist ja spektrist. Hommikusel ajal on päeva käivitamiseks vaja silmade ees vähemalt 300 -400 luksi valgemat valgust, õhtusel ajal aga kollasemat ja vähemat valgustaset valmistamaks meid ette kosutavaks ööuneks. Digiseadmed, sh arvutid, telerid ja nutiseadmed, sisaldavad oma valguses õhtuseks ajaks liiga palju äratavat sinist spektrit lükates ööune aega 2 - 3 tundi edasi.

Kontakt

Tallinn, 12614, Harju maakond

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
+372 7112 173
+372 5119 708

Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ
Reg.kood 11731729

Külastajaid

Meil on lehel 81 külalist ja 0 liiget

TTIB-st

Nüüdisaegne valgustustehnika areneb pidevalt, luues uute valgustusalaste tehnoloogiate ja juhtimisviiside kasutamisega võimaluse energiasäästuks. Leedtehnoloogia kiire areng nõuab pidevat kursisolekut uute teadmiste rakendamise valdkonnas ning orienteerumist väga erineva kvaliteediga toodete hankimisel. Valguse ja valgustuse mõju tervisele ja töövõimeusele on seni alahinnatud. Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ tegevusalaks on valgustustehnika valdkond pakkudes turvatunnet oma valgustusalaste otsuste langetamisel.