Allalaetavad materjalid


... et valguse ja värvi koosmõjul luuakse vastav ruumimiljöö. Valguse ja ruumi värve peab oskama segada nii, et ruum täidaks talle pandud ülesannet. Valguse värvi ja ruumi värvi mõjul luuakse erinevaid meeleolusid. Vaata altpoolt pilti, kus erinevate seinavärvide ja sama valguse värvi kasutamisel tekib erinev meeleolu.

...liiga ühtlase heledusjaotusega ruumid muudavad keskkonna igavaks, tegevust mitte motiveerivaks, liiga kirjud aga teevad inimese närviliseks ja tasakaalutuks.

...efektlahendus ei sobi tööruumi, kus inimesed kestvalt viibivad ja efektid jäävad töötajate pidevasse vaatevälja.

...hoolikalt peab klaasseintega ruumide korral lahenduse läbi mõtlema, et ei tekiks pideva räiguse ohtu. Ka klaasseintel tekkivad peegeldused häirivad töötajaid.

...kehtiv "Töötervishoiu ja tööohutuse seadus" tunnistab valgustuse puudused füüsikalisteks ohuteguriteks. Sisevalgustuse standard EVS-EN 12464-1:2011 õpetab, mida tuleks jälgida, et valgustus ei muutuks füüsikaliseks ohuteguriks. Kellel standardiga tutvumiseks puudub võimalus, peaks koostööd tegema elektriprojekteerijaga, kes selles valdkonnas ka erudeeritud on.

...eramute sisekujundusprojektidesse iga poole meetri järel paigaldatud halogeenlampvalgustid on suured energiaraiskajad ega muuda ka kodu sugugi hubasemaks.

... Valgus mõjutab meid nii otseselt kui kaudselt. Sageli, soovides saada ruumi rohkem valgust, võib sellega kaasneda valguse nähtamatu mõju negatiivse mõju kasv. Viimastel aastatel on leedvalgustus muutunud ka Eestis üha populaarsemaks, vähendades kulusid valgustusenergiale, mis on igati tervitatav. Paraku, nii mõnedki inimesed on märganud, et teatud tüüpi leedvalgustuse all olles hakkab pea tavapärasest sagedamini valutama, esineb keskendumisraskusi vms. Kodudes on üha sagedasem, et vanemad lähevad juba magama, kuid väikelastel ei tule kuidagi uni. Viimasel juhul võib süüdlaseks olla nii leedvalguse sinise spektriosa liiga suur intensiivsus ka kollasena näiva valguse puhul kui ka õhtune leedidel põhinevate nutiseadmete suur kasutamisaeg. Nimelt mõjutab unehormooni tootmist silmas olev ganglionrakk ipRGC, mis sinise spektriosa mõjul annab organismile käsu minna üle päevasele ärkvelolekule. Väikelapsed on valguse kvaliteedi osas väga tundlikud, sest nende silmad ei ole veel välja kujunenud igasuguse valguse all olemiseks, mistõttu kuuluvad nad riskirühma. Vähene uneaeg mõjutab igaühe tervist negatiivselt. Peavalu, keskendumisraskuste ja kummalise käitumise probleemi põhjus võib seisneda nii magamatusest tingitud depressiioonis kui ka valgustuse varjatud külgedes nagu näiteks ebakvaliteetne spekter, vale valgustite valik või paigutus, aga ka valguse värelus. Alates 2005. aastast hakkas Tööinspektsioon nõudma töökohtadel, et valgustuse värelus puuduks. Kahjuks on leedvalgustuse puhul värelus üsna sagedaseks kaasnähuks, kui tootja ei ole sellele piisavalt tähelepanu pööranud. Ka paljude tootjate leedlambid, mida ostetakse koju hõõglampide asemele, värelevad. Kui värelust saab töötava lambi või valgusti puhul läbi telefoni kaamera hõlpsalt tuvastada, lastele saab õhtuseks nutiseadmete kasutamiseks reegleid kehtestada, või veel parem - nutiseadmete kasutust veel rikkumata laste puhul kaugemasse tulevikku lükates, siis ettevõtetes valgustite valik ja paigaldusmuster peaksid jääma professionaalide hooleks. Täna on selge, et valgusarvutusprogrammides kasutatavad räigusarvutused ei ole leedvalgustuse jaoks piisavad. Kvaliteetsetel leedvalgustitel on aga suured eelised traditsiooniliste valgustite ees, kui soovitakse kasutada näiteks adaptiivset valgusjuhtimist, mis simuleeriks päevavalguse värvi ja valgustaseme muutust ruumis, või muuta valguse värvi ja valgustaset ise vastavalt tegevusele ja vajadustele. Tüüpiline viga, mida tehakse leedvalgustuse arvutustel, on liiga kõrge hooldeteguri kasutamine siseruumides. See tähendab reaalselt tunduvalt lühemat kasutusaega, kui lubab seda tootja, kuna iga valgusallika korral valgusvoog aja jooksul väheneb. Seega, tagamaks valitud leedvalgustitele pika eluea ja saavutada väiksem energiakulu, tuleks eelistada juhitavaid leedvalgusteid. Kuid ka leedvalgustuse juhtimislahenduste valikul on teadmised olulised.

Kontakt

Tallinn, 12614, Harju maakond

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
+372 7112 173
+372 5119 708

Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ
Reg.kood 11731729

Külastajaid

Meil on lehel 60 külalist ja 0 liiget

TTIB-st

Nüüdisaegne valgustustehnika areneb pidevalt, luues uute valgustusalaste tehnoloogiate ja juhtimisviiside kasutamisega võimaluse energiasäästuks. Leedtehnoloogia kiire areng nõuab pidevat kursisolekut uute teadmiste rakendamise valdkonnas ning orienteerumist väga erineva kvaliteediga toodete hankimisel. Valguse ja valgustuse mõju tervisele ja töövõimeusele on seni alahinnatud. Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ tegevusalaks on valgustustehnika valdkond pakkudes turvatunnet oma valgustusalaste otsuste langetamisel.