Prindi
Kategooria: Ruumi kujundajale


Osad inimesed tajuvad, et tööruumi valgustus ei ole nende jaoks sobiv – silmad hakkavad kihelema või kipitama, vahel ka vett jooksma. Halvimal juhul põhjustavad silmade probleemid peavalu või mõnda muud terviseprobleemi. Kuigi algpõhjus võib peituda vales valgustuspaigaldise lahenduses, on sageli silmade probleemide algallikaks ka tööruumides enim kasutatav valguse spekter, mis ei pruugi igale inimesele sobida.  Valgustuse nähtav ja nähtamatu mõju on viimaste aastate kõige rohkem uuritud teema.

Siiski ei saa alati lähtuda ainult valgusallika spektrist, vaid ruumis kasutatavate lampide spektri ja ruumi  värvilahenduste koosmõjul peaks tekkima sobiv tasakaal. Kuigi valgema spektriga traditsioonilised lambid annavad ruumis kasutatud värvidest parema ülevaate, ei edasta need enamasti kõiki nähtava valguse spektris tajutavaid värve. Seetõttu tuleks keskkonnas, kus värvide nägemine on eriti oluline, kasutada parema spektriedastusega lampe. Lisaboonusena vähendab täisspektri all töötamine valguse puudulikust spektrist tingitud stressi ning vabastab ebasobivast valgusest tingitud stressi vastu võitlemise energia hoopis töötegemise kasuks. Nüüd juba laialt kasutatavate leedvalgustite spektrid on saadaval väga laias skaalas, sh ka muutuva valgusvärviga, mille puhul on ise valitav sobiv valgusvärv.

Leedvalgustus on läbi teinud väga kiire arengu ning pea kõikidelt tootjatelt on võimalus hankida valgusteid, mille värviesitusindeks CRI >90. Erinevus Ra ja CRI  puhul seisneb etalonvärvide arvus, mille all värve võrreldakse. Kui Ra värvivõrdlusest puudub sügav punane värv, on see CRI värvivõrdluses olemas. Euroopa standardid käsitlevad siiski vaid Ra indeksit. Spektromeetrite omanikuna võin ka kinnitada, et leedvalgustite Ra ja CRI  indekseid saab võrdsustada väärtusel üle 80. Siiski ei piisa värvide võrdlusel ainult Ra või CRI indeksist, eriti valgustuse valikul stuudiotesse või kohtadesse, kus värviesitus on eriti tähtis. Näiteks stuudiovalgustuse valikul on oluline jälgida ka televisioonivalgustuse koosnevusndeksit TLCI  (Television Lighting Consistency Index). Mida kõrgem on näitaja, seda vähem peab kaameramees nägema vaeva filtrite kasutusele võtmisega. TLCI > 85 korral on aga kaamera jaoks kõik värvid paigas. Pea kõik valgustuse spektromeetrid, mis on välja töötatud peale 2015.aastat, toovad välja ka Põhja - Ameerikas IES inseneride poolt välja töötatud TM-30-18 metoodika, mille kohaselt võrreldakse värve juba  99 erineva etalonvärviga ning värviküllastusega, esitades seda värvide vektordiagrammina. Värvide vektordiagramm teeb ka võhikule selgeks, millised värvid jäävad konkreetses valguses puudulikuks ja milliseid ilustatakse. Kuigi metoodika ei ole rahvusvaheliseks standardiks kinnitatud, on see kogu maailma valgustusinseneride jaoks muutunud oluliseks tööriistaks, USA-s kuulub see disainvalgustite standardisse.


 Sageli küsitakse, millist valgusvärvi valida leedvalgustitele kontoritööks. Kuna leedvalgustite 3000 K ja 4000 K spekter erinevad sama CRI korral teineteisest suhteliselt vähe, ei ole vahet, kumb valgusvärv valitakse. Ka äratusfunktsioonis on nende erinevus vaid 10%. Tuleb teada, et kui traditsiooniliste lampide valgusvärv aja jooksul muutus soojemaks, siis leedvalgustite puhul muutub see enamikel juhtudel just külmemaks. See võib olla probleemiks nendel inimestel, kes on valgustundlikud. Valgustuse hämardamise võimalus või muutuva valge valgusega valgustite kasutamine hoiab ära ka need probleemid. Kui aga valgustil on ees plastikhajuti, tuleb arvestada ka sellega, et leedmoodulile antud värvsuskarakteristika muutub valguse hajutist läbimisel.