Osad inimesed tajuvad, et tööruumi valgustus ei ole nende jaoks sobiv – silmad hakkavad kihelema või kipitama, vahel ka vett jooksma. Halvimal juhul põhjustavad silmade probleemid peavalu või mõnda muud terviseprobleemi. Kuigi algpõhjus võib peituda vales valgustuspaigaldise lahenduses, on sageli silmade probleemide algallikaks ka tööruumides enim kasutatav valguse spekter, mis ei pruugi igale inimesele sobida.  Valgustuse nähtav ja nähtamatu mõju on viimaste aastate kõige rohkem uuritud teema.


Arvutiga töökohal möödub tööpäev tavaliselt arvutisse andmete sisestamise ja nende lugemisega. Kui sisestatavaid andmeid tuleb lugeda paberilt, on selline töö silmadele koormav, sest vaadata tuleb erineva nurga all asuvaid erineva heleduse ja valgustustasemega pindu. Sellisel töökohal on õige valgustuslahendus eriti oluline. Sisevalgustusstandardis EVS-EN 12464-1 toodud taustavalgustuse loomine töökoha kaugemas vaateväljas ning ruumi seinte väljavalgustamine aitavad pinges silmadel kergemini kohaneda ning rahuneda. Seevastu töötamine pimedas ja ka tumedate seintega ruumis väsitab silmi ning tekitab stressi. Valesti valitud või paigaldatud valgustid, ebasobiv spekter võivad arvuti taga töötamise muuta painajalikuks ning läbi stressi halvendada töötulemust. Kindlasti ei tohi valgustus väreleda. Need, kes veedavad oma tööpäevad põhiliselt arvuti taga, peaksid aga teadma elementaarseid nõudeid oma töökohale tagamaks silmadele nende heaolu. Arvuti kuvar peaks asuma vähemalt välja sirutatud käe kauguses ja jääma oma keskosaga silmade kõrgusele. Kui tekst jääb siis liiga väikeseks, tuleb teksti ka vastavalt suurendada. USA optometristid soovitavad silmi iga 20 minuti järel puhata. Reeglist 20-20-20, mida laialt propageeritakse, tuleb aru saada nii: iga 20 minutilise arvutitöö järel tee 20 sekundiline paus vaadates 20 jala (6,1 m) kaugusse. See on vajalik selleks, et ainult lähedale vaadates pingutatakse ainult teatud silmalihaseid. Kaugele vaadates pingutatakse ka teisi lihaseid. Ka tuleb silmi pilgutada, sest arvutiga töötades kiputakse pilgutamist unustama. Lähemalt võib teemast lugeda 2017. aasta Elektriala nr 4 ja nr 5 artiklitest, mille saab alla laadida Erialaste artiklite rubriigist.

 

 

 


Sisevalgustusstandard EVS-EN 12464-1:2011 annab juhised, milline peaks olema korralikult valgustatud töökoht ilma, et koormaks töötaja tervist ega viiks töötulemust alla. Ainult valgustustiheduse nõuetega arvestamine ei taga stressivaba töökeskkonda. Hea keskkonna loomisel on vaja teada palju rohkem, alates valgustustehnilistest nõuetest kuni psühholoogiliste mõjuteguriteni välja. Standardid töötatakse välja keskmise töötaja jaoks. Samas ei vasta ükski inimene täpselt keskmistele näitajatele ja seetõttu on täiesti loomulik, kui keegi vajab oma töötegevuseks rohkem või vähem valgust või hoopis paremat spektrit, mis vähendaks värvide nägemisel lisastressi. Osadel inimestel võimaldab parema spektriga valgustus paremini oma tööle keskenduda ning õhtuti peale tööd avastada, et tavapärane tööjärgne väsimus puudub. Kindlasti tuleks valgustuse projekteerimisel üle kontrollida strateegiliste töökohtade räigus ja silindriline valgustustihedus vältimaks edasisi probleeme lahenduses. Tööandja peab garanteerima oma töötajatele nõuetekohased valgustustingimused. 


... et valguse ja värvi koosmõjul luuakse vastav ruumimiljöö. Valguse ja ruumi värve peab oskama segada nii, et ruum täidaks talle pandud ülesannet. Valguse värvi ja ruumi värvi mõjul luuakse erinevaid meeleolusid. Mustade seinte ja lagedega ruumid on hea töökeskkonna kujundamisel kogu maailmas moest väljas, sest väsitavad ja ängistavad seal töötavaid inimesi. Eriti oluline on see näiteks klassiruumides, kus õppurid peavad istudes vaatama alt üles poole õpetajale või tahvlile. Mustas laes tekkiv valguse kontrast on aga tugevaks räiguseks vaateväljas. Ka töökohtade sisevalgustuse standard taunib tumedaid lagesid ning seinu, kuna tekitab nendes ruumides pikaajaliselt viibijatele erinevaid probleeme. Samas on üsna kummaline kohata spordisaalides tumedaid seinu ja lagesid, sest tumedad pinnad neelavad valgust ega peegelda seda ruumi tagasi. See jätab ruumist vähese valgustusega mulje. Selleks on kehtivas sisevalgustuse standardis toodud sisse mõiste "visuaalne vastuvõtlikkus", mida mõõdetakse vaatevälja jääva heledusega.

...liiga ühtlase heledusjaotusega ruumid muudavad töökeskkonna igavaks, tegevust mitte motiveerivaks, liiga kirjud aga teevad inimese närviliseks ja tasakaalutuks.

Kontakt

Tallinn, 12614, Harju maakond

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
+372 5119 708

Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ
Reg.kood 11731729

Külastajaid

Meil on lehel 34 külalist ja 0 liiget

TTIB-st

Nüüdisaegne valgustustehnika areneb pidevalt, luues uute valgustusalaste tehnoloogiate ja juhtimisviiside kasutamisega võimaluse energiasäästuks. Leedtehnoloogia kiire areng nõuab pidevat kursisolekut uute teadmiste rakendamise valdkonnas ning orienteerumist väga erineva kvaliteediga toodete hankimisel. Valguse ja valgustuse mõju tervisele ja töövõimekusele on seni alahinnatud. Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ tegevusalaks on valgustustehnika valdkond pakkudes turvatunnet oma valgustusalaste otsuste langetamisel.