Allalaetavad materjalid


e27 stend viva-liteOsad inimesed tajuvad, et tööruumi valgustus ei ole nende jaoks sobiv – silmad hakkavad kihelema või kipitama, vahel ka vett jooksma. Halvimal juhul põhjustavad silmade probleemid peavalu või mõnda muud terviseprobleemi. Kuigi algpõhjus võib peituda vales valgustuspaigaldise lahenduses, on sageli silmade probleemide algallikaks ka tööruumides enim kasutatav valguse spekter, mis ei pruugi igale inimesele sobida. Erinevate spektrite sobivust töökeskkonda on üsna palju uuritud ja jõutud järeldusele, et valgema spektriga lambid aktiviseerivad inimesi ning soojema, st kollasema spektriga lambid loovad hubasust ning teevad olemise laisemaks.

Siiski ei saa alati lähtuda ainult lambi spektrist, vaid ruumis kasutatavate lampide spektri ja ruumi  värvilahenduste koosmõjul peaks tekkima sobiv tasakaal. Kuigi valgema spektriga lambid annavad ruumis kasutatud värvidest parema ülevaate, ei edasta üldkasutatavad triforforlambid (Ra>80) kõiki nähtava valguse spektris tajutavaid värve. Seetõttu tuleks keskkonnas, kus värvide nägemine on eriti oluline, kasutada parema spektriedastusega lampe. Lisaboonusena vähendab täisspektri all töötamine valguse puudulikust spektrist tingitud stressi ning vabastab ebasobivast valgusest tingitud stressi vastu võitlemise energia hoopis töötegemise kasuks. 


Kuigi paljudel tootjatel on juba saadaval päris hea värviedastusega luminofoorlampe, on maailmas ikka veel konkurentsitu lamp Viva-Lite®, mis möödunud sajandi 60.-ndatel loodi Durotesti tehases NASA tellimusel kosmonautide ja allveelaevnike jaoks, et need suudaksid ilma depressiooni langemata loodusvalguseta kinnises ruumis kuid vastu pidada. Euroopasse tarniti neid lampe 90.-ndatel True-Light® nime all. Nüüd, kui patendi omamisest on möödas üle 30 aasta, valmistatakse Viva-Lite® lampe oma nime all litsentsi alusel mitmetes tehastes ning on kättesaadavad ka Eestis.


Spektrid
Vasakult: Tüüpiline trifosforluminofoorlambi spekter, mida kasutatakse kontoris, päevavalguse spekter ja Viva-lite spekter nähtava valguse alas.

Viva-Lite lampe on saadaval erinevatesse valgustitesse - nii torukujulisi luminofoorlampe kui ka erinevate soklitega sobivaid kompaktluminofoorlampe ja ka nn säästulampe. Inimesed, kellele ei meeldi eriti kollane puuduliku spektriga säästulamp, saavad valida endale Viva-Lite® valge täisspektriga säästulambi.

Lisainfot vt www.innovation.ee või www.adlux.fi

Kontakt

Tallinn, 12614, Harju maakond

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
+372 7112 173
+372 5119 708

Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ
Reg.kood 11731729

Külastajaid

Meil on lehel 178 külalist ja 0 liiget

TTIB-st

Nüüdisaegne valgustustehnika areneb pidevalt, luues uute valgustusalaste tehnoloogiate ja juhtimisviiside kasutamisega võimaluse energiasäästuks. Leedtehnoloogia kiire areng nõuab pidevat kursisolekut uute teadmiste rakendamise valdkonnas ning orienteerumist väga erineva kvaliteediga toodete hankimisel. Valguse ja valgustuse mõju tervisele ja töövõimeusele on seni alahinnatud. Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ tegevusalaks on valgustustehnika valdkond pakkudes turvatunnet oma valgustusalaste otsuste langetamisel.